Pedagog i psycholog

Regulamin przyznawania punktów za wolontariat

Szkolny Regulamin przyznawania punktów za wolontariat dla uczniów

Szkoły Podstawowej nr 1 im. Karola Miarki w Rydułtowach

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 marca 2017 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego na lata szkolne 2017/2018-2019/2020 do trzyletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego technikum i branżowej szkoły I stopnia, dla kandydatów będących absolwentami dotychczasowego gimnazjum (Dz.U. z 2017 r., poz. 586)

Zasady przyznawania punktów

1.Wolontariuszem może zostać każdy uczeń, który ochoczo chce pomagać innym. Wolontariusz  bierze czynny udział w spotkaniach i prowadzonych akcjach oraz sumiennie
i bezinteresownie wywiązuje się z powierzonych mu zadań, za co otrzymuje punkty:

·       1 punkt za przystąpienie do akcji charytatywnej,

·       2 punkty za szczególne zaangażowanie w akcję charytatywną,

·       5 punktów za długoterminowy udział w akcji charytatywnej.

2. Uczeń może uzyskać trzy  punkty w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych za osiągnięcia
w aktywności na rzecz innych, zwłaszcza w formie wolontariatu lub działania na rzecz środowiska szkolnego.

3. Uczeń, klas VII-VIII w roku szkolnym 2019/20, który chce uzyskać punkty musi w ciągu dwóch lat nauki w szkole podstawowej zrealizować co najmniej 20 godzin wolontariatu lub pracy na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego, zaś uczeń klas V – VIII od roku szkolnego 2020/21 musi
w ciągu czterech lat zrealizować co najmniej 30 godzin.

4. Uczeń, który realizował wolontariat poza szkołą jest zobowiązany dostarczyć zaświadczenie
o odbytym wolontariacie najpóźniej dwa dni przed roczną Radą Klasyfikacyjną. Zaświadczenie powinno zawierać nazwę placówki, pieczątkę i podpis osoby odpowiedzialnej za opiekę nad wolontariuszem, okres w którym wolontariusz angażował się w pomoc, oraz ilość zrealizowanych przez niego godzin.

5. Dokumentację potwierdzającą udział ucznia w akcjach o charakterze wolontariatu przez cały okres nauki w szkole gromadzi opiekun szkolnego koła.