Erasmus +2020/22

“Uściski ze Szkocji”

Projekt:                                                   “Uściski ze Szkocji”

Opis projektu:

Celem projektu jest zapoznanie uczniów ze szkocką kulturą, tradycjami i geografią. Projekt zakłada także działania proekologiczne zachęcając uczniów do recyklingu. Rozbudzanie kreatywności uczniów; umiejętność szukania i znajdowania informacji a także umiejętność czytania ze zrozumieniem to główne założenia projektu.

Partnerami projektu są szkoła podstawowa z Czech i szkoła podstawowa z Rumunii.

Cele projektu:

1.     Wykorzystując w projekcie nowoczesne technologie  uczniowie poszerzą swoją wiedzę i umiejętności z zakresu informatyki.

2.     Doskonalenie kompetencji językowych, głównie czytanie ze zrozumieniem, mówienie oraz pisanie (j. angielski).

3.     Poszerzenie wiedzy z zakresu geografii.  Zapoznanie z szkocką kulturą i tradycjami.

4.     Poszerzenie zasobu słownictwa z j. angielskiego.

5.     Doskonalenie umiejętności pisania w j. angielskim

6.     Pobudzanie naturalnej kreatywności uczniów poprzez działania proekologiczne

7.     Poszerzenie zasobu wiedzy na temat europejskich symboli narodowych (Słowenia).

8.     Rozwijanie umiejętności społecznych poprzez wymianę korespondencji z rówieśnikami z innych krajów.

Postęp działań:

Projekt  będzie trwać  8 tygodni. Głównym celem jest  poszerzenie wiedzy uczniów na temat Szkocji

Tydzień 1-2

Każda ze szkół partnerskich zaprezentuje swój kraj, miasto oraz szkołę (prezentacje multimedialne). Następnie uczniowie zaangażowani w projekt będą wymieniać się mailami. Planowane jest także spotkanie online uczestników projektu.

Tydzień 3-4

“ECO NESSIE- wyzwanie recyklingowe”

Wykorzystując surowce wtórne uczniowie tworzą swoje wyobrażenie słynnego potwora z Loch Ness. Zadanie będzie miało formę konkursu na najbardziej kreatywne dzieło.

Tydzień 5-6

Uczniowie poznają słynną szkocką grę  “Caber Toss” („rzucanie kłodą”). Uczniowie wykonują własne- bezpieczne kłody za pomocą surowców wtórnych (papierowe i plastikowe torby; makulatura; rolki po papierowych ręcznikach czy papierze toaletowym itp.). Uczniowie nagrywają krótkie filmiki z przebiegu gry.

Tydzień 7-8

Uczniowie wykonują prezentacje multimediane o Szkocji oraz projektują pocztówki  pod hasłem “Uściski ze Szkocji”.

Spodziewane rezultaty:

Szkoły partnerskie spotykać się będą raz w tygodniu.

Prezentacje, zdjęcia oraz filmiki zamieszczane będą na platformie TwinSpace. Uczniowie poszerzą także swoją wiedzę o krajach partnerskich. Podniosą swoje kompetencje językowe i poprawią umiejętności społeczne.

Liczymy, że projekt zaowocuje dalszą współpracą np. w projekcie Erasmus+ KA2.

Realizujący projekt:

Grupa 13 uczniów z klas VIIc , VIb oraz VIe w składzie: Oliwia Skrzypiec, Filip Portka, Olaf Janik, Zuzanna Szulc, Milena Myszor, Dominika Mitrenga, Dominika Fuja, Nikodem Kotala, Małgorzata Mańka, Oliwia Nielaba, Wiktoria Filipiak, Nikola Kucharczyk i Wiktoria Bryl pod opieką E. Domareckiej- Wilk.

“Kisses from Scotland”

DESCRIPTION

The aim of the project is to familiarize our students with Scottish culture, traditions and geography. During the project we would also like to pay attention to ecological issues.  Creativity, searching for information and reading comprehension will pay a significant role in the project.

AIMS

1. Students will improve their ICT skills.

2. They will practice speaking and reading comprehension.

3. They will gain a wider knowledge of  Scottish culture, traditions and geography.

4. They will broaden the range of English vocabulary.

5. They will develop writing skills.

6. Students will develop creativity through recycling tasks.

7. Students will develop social skills, by exchanging emails and chatting with mates from other countries.

WORK PROCESS

The projects is intended to last about 8 weeks. The main idea is to broaden students’ knowledge about Scotland.

The calendar of activities is as follows:

WEEK 1 -2

Each partner school will present its country, town and school  (power point presentation) then a group of students involved will exchange emails or chat online.

WEEK 3-4

Recycling challenge:

Students make “Eco Nessie”- the way they imagine Loch Ness Monster, but made out of rubbish. It can be a school contest.

WEEK  5-6

Students learn how to play a Highland game “Caber Toss”. Students will make own “safe” cabers out of old papers; plastic bags, paper kitchen towels  or toilet rolls. They will make short videos how they play.

WEEK 7-8

Students will make presentations about Scotland or/ and they will design postcards from Scotland titled “Kisses from Scotland”

Partners will contact once a week. Presentations, pictures and films  will be published on Twinspace.

EXPECTED  RESULTS

The final products – pictures, films, presentations will be published on Twinspace. Students will broaden their knowledge about European countries.  They will improve their English language skills and also their social skills (by getting to know their European mates). The project may also contribute to establish Erasmus+ KA2 cooperation.