Nawigacja

Dla rodziców

Nauczanie zdalne - porady i wskazówki

1. Dla Rodziców uczniów z różnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym wynikającymi z niepełnosprawności

2.Jak stworzyć dobre warunki do uczenia się w domu?

3. Bezpieczeństwo w sieci

 

1. Drodzy Rodzice uczniów z różnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym wynikającymi z niepełnosprawności!

W związku z odwołaniem zajęć w szkole i sytuacją sanitarno-epidemiologiczną chcemy zapewnić Państwa dzieciom bezpieczeństwo emocjonalne oferując opieką specjalistów naszej szkoły: pedagoga, psychologa, nauczycieli wspierających i wychowawców.

Nauczyciele przedmiotów wysyłając materiały lekcyjne pamiętają o uczniach z różnymi potrzebami edukacyjnymi w tym wynikającymi z niepełnosprawności. Dla nich przygotowują  odpowiednio dostosowane i zmodyfikowane ćwiczenia, zadania i polecenia.

W razie pytań i wątpliwości prosimy i kontakt mailowy lub telefoniczny.

 

2. Jak stworzyć dobre warunki do uczenia się w domu?

Dla procesu uczenia się ważne jest to, w jakich warunkach uczą się dzieci. Z tego powodu warto przygotować miejsce i zaplanować czas do nauki uwzględniając następujące czynniki:

  • porządek na biurku,

  • dobre oświetlenie,

  • miejsce w którym bez przeszkód można się skoncentrować,

  • odpowiedni czas do nauki, najlepiej rozpoczynać naukę od rana, gdy umysł jest wypoczęty,

  • należy wyznaczyć czas na przerwy i gimnastykę.

Po nauce należy pamiętać, by dziecko mogło się zrelaksować i wyciszyć oraz nabrać sił do dalszej pracy.

Motywowanie dziecka do nauki w domu:

Należy określić z dzieckiem zakres tematów do nauki oraz wytyczyć porządek celów. Dziecko nie powinno na wyrost zakładać sobie zbyt wielu zadań do wykonania, gdyż może nie móc się z nich wywiązać. Cele powinny być czytelne, konkretne. Lepiej określać sobie to co się chce osiągnąć, niż wyznaczać czas jaki się poświęci danemu zagadnieniu. Spoglądanie cały czas na zegarek podczas nauki, nie przyczyni się do osiągnięcia dobrych rezultatów przez dziecko.

Planowanie nie powinno wykraczać dalej, niż kilka dni naprzód, do osiągnięcia najbliższych celów. Umożliwia to ewentualne zmiany w ustalonym rozkładzie dnia i bardziej efektywne wykorzystanie czasu.

 

3. Bezpieczeństwo w sieci

Poniżej wymieniliśmy podstawowe działania w celu zminimalizowania ryzyka dostępu do niewłaściwych dla dzieci treści; należy:

  1. Zainstalować w komputerze, na tablecie, smartfonie oprogramowanie typu „kontrola rodzicielska” lub włączyć tę funkcję w oprogramowaniu urządzenia.

  2. Stworzyć na komputerze różne profile użytkowników z przypisanymi im odpowiednimi uprawnieniami.

  3. Ustawić opcję bezpiecznego filtra w przeglądarce internetowej.

  4. Umiejscowić komputer w widocznym miejscu i obserwować jakie strony odwiedza dziecko.

 

Należy pamiętać, że żadne działanie kontrolne nie będzie skuteczne, jeśli rodzic równolegle nie przygotuje dziecka do odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z sieci. Dlatego przede wszystkim zaleca się:

  1. Ustalić z dzieckiem zasady korzystania z Internetu, w tym limit godzinowy i cele wykorzystania sieci.

  2. Jak najczęściej towarzyszyć dziecku podczas gdy korzysta z Internetu i pokazać dziecku ciekawe i wartościowe strony internetowe oraz aktywności w sieci.

  3. Należy uświadomić dziecku, że nie wszystkie strony internetowe zawierają wiarygodne informacje i nie zawsze w sposób prawdziwy przedstawiają rzeczywistość.

  4. Należy nauczyć dziecko poszukiwania informacji z wielu źródeł oraz pokazać jak krytycznie ocenić wiarygodność źródeł.

  5. Warto poinstruować dziecko jak ma się zachować jeśli zetknie się z niewłaściwymi sytuacjami w sieci.

  6. Zapewnić dziecko, że jeżeli spotka się z sytuacją problematyczną, nie tylko w sieci, zawsze może się zwrócić do rodzica i spokojnie porozmawiać.

  7.  

Jak do nas dojechać