Szkolna akcja /Bezpieczna przerwa

SZKOLNA AKCJA  „ BEZPIECZNA PRZERWA”

Akcja obejmuje wszystkich uczniów naszej szkoły przez cały rok 2016/2017

Wchodzi w życie z dniem 1.10.2016r.

GŁÓWNY CEL: Akcja ma na celu przeciwdziałanie wszelkim niepożądanym zjawiskom jakie mogą występować w szkole i jej otoczeniu, a w szczególności  podczas przerw, ma także na celu propagowanie i wspieranie zdrowego stylu życia.

Cele szczegółowe:

1.      Przestrzeganie norm i zasad zawartych w Statucie Szkoły (prawa i obowiązki ucznia), programie wychowawczym szkoły oraz programie profilaktycznym.

2.       Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa na przerwach.

3.      Ograniczenie liczby wypadków w szkole.

4.      Zmniejszanie przejawów  agresji.

5.       Kształtowanie postaw życzliwości wobec drugiego człowieka, eliminowanie wulgaryzmów.

Działanie skierowane do uczniów:

·         godziny wychowawcze służące wdrażaniu zasad i norm zawartych w Statucie Szkoły oraz programie wychowawczym szkoły;

·         dostępność praw i obowiązków ucznia na gazetce na korytarzu;

·         zapoznanie uczniów z zasadami bezpiecznego poruszania się po korytarzach szkolnych

·         realizacja szkolnego programu „ Przyjazna szkoła”

·          zapoznanie uczniów z regulaminami przerw, boisk szkolnych, pracowni przedmiotowych, sali gimnastycznej, jadalni, hali sportowej;

·         uczenie uczniów spacerowania na przerwie zamiast biegania;

·         propagowanie przebywania na boiskach szkolnych na świeżym powietrzu,

·         reagowanie na wszelkie przejawy naruszenia zasad zachowania na przerwach;

Działanie skierowane do rodziców:

·         zapoznanie ze Statutem Szkoły, programem wychowawczym szkoły i programem profilaktycznym oraz regulaminami organizacyjnymi,

·         współpraca z rodzicami;

Działanie skierowane do nauczycieli:

·         przestrzeganie norm i zasad zawartych w Statucie Szkoły (prawa i obowiązki ucznia)

·         realizacja zadań wynikających z programu wychowawczego i programu profilaktycznego szkoły;

·         realizacja zadań wynikających z programu wychowawczego” Przyjazna szkoła”,

·         przestrzeganie regulaminu dyżurów oraz procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia;

Uczniowie w trakcie przerw muszą się zachowywać zgodnie z „Regulaminem zachowania  na przerwie”- patrz niżej

SANKCJE

Jeżeli  uczeń nie zachowuje się zgodnie z regulaminem zachowania podczas przerw otrzymuje czerwoną kartkę od nauczyciela dyżurującego. W momencie otrzymania czerwonej kartki przez ucznia,  u którego zachowanie naruszało zasady „Regulaminu zachowania  na przerwie” , nauczyciel zobowiązuje go do uspokojenia się.

Czerwone opisane kartki tj.(imię i nazwisko ucznia, data, klasa, podpis nauczyciel) nauczyciel wrzuca do skrzynki „ Bezpieczna przerwa” w pokoju nauczycielskim.

Co miesiąc zespół nauczycieli w składzie: psycholog, pedagog przewodniczący zespołów wychowawczych  I i II etapu, będzie podliczał kartki i na ich podstawie wyłaniał najlepszą klasę na dany miesiąc.

NAGRODY

Co miesiąc zespół nauczycieli  „Bezpiecznej Przerwy” będzie podliczał kartki i na ich podstawie wyłaniał najlepszą klasę na dany miesiąc i na tablicy pedagoga szkolnego będzie wywieszany ranking z kartkami czerwonymi we wszystkich klasach oraz podium z I, II i III miejscem. Dla najlepszej klasy- nagroda miesiąca.

Natomiast na koniec roku szkolnego wszystkie punkty w klasach będą zliczane.

Nagrodę za wspaniałe zachowanie otrzymuje klasa, która zdobyła najmniej   czerwonych kartek,  w formie zasponsorowanej wycieczki przez radę rodziców.

Regulamin zachowania podczas przerw

DROGI UCZNIU

1. Przychodź nie wcześniej niż 10  minut przed lekcjami.

2. Jeśli przychodzisz na drugą i trzecią godzinę lekcyjną, oczekuj na rozpoczęcie zajęć w świetlicy lub na parterze szkoły- hol.

3. Po wejściu do szkoły masz obowiązek zejść do szatni, zmienić obuwie na trampki, tenisówki lub pantofle, zostawić wierzchnie okrycie w szatni lub w szafce.

4. Wszelkie cenne przedmioty(pieniądze)są pozostawione w szatni i w szafkach na Twoją wyłączną odpowiedzialność.

5. Ustawiaj plecak w szeregu przed salą lekcyjną (odpowiedzialni dyżurni klasowi).

6. Nie biegaj! Pamiętaj nie jesteś sam. Możesz przewrócić, popchnąć kolegę.

7. Nie krzycz!- hałas nie pozwala wypocząć na przerwie.

8. Zadbaj o czystość wokół siebie! Nie przechodź obojętnie obok leżących papierków! Wrzuć je do kosza!

9. Nie przebywaj niepotrzebnie w toalecie! Twój kolega chce również z niej skorzystać. Zachowaj czystość w łazience. Szanuj pracę pań sprzątaczek.

10. Do sklepiku wchodzimy po 3 osoby- reszta dzieci ustawia się przed sklepikiem.

11. Do sklepiku nie wchodzimy z torbami.

12. Gdy masz problem podejdź do nauczyciela dyżurującego- on Ci pomoże. Pamiętaj to Twój przyjaciel.

13. Porozmawiaj z kolegą o ciekawym filmie, interesującej książce.

14. Baw się tak, abyś Ty i Twoi koledzy byli bezpieczni, poradź się wychowawcy.

15. Idź do biblioteki-wypożycz książkę.

16. Zjedz drugie śniadanie- doda Ci sił, lepiej się poczujesz, poprawi Ci humor.

17. Zatrzymaj się , gdy usłyszysz dzwonek, nie krzycz i nie piszcz na jego odgłos.

Po zakończeniu jego brzmienia podejdź i ustaw się pod klasą.

18. Po ostatniej lekcji w danym dniu zejdź do szatni, spokojnie ubierz się i opuść szkołę.