Program Erasmus+ / Comenius

Reportaż z wyjazdu do Włoch

Więcej zdjęć z wyjazdu w galerii szkoły; https://rydultowysp1.edupage.org/album/?

COMENIUS 2013-2015

The Wonders of Solstice.

Cuda przesileń – wpływ słońca na życie człowieka, wierzenia i obrzędy z tym związane w literaturze i sztuce

Wizyta we Włoszech w ramach programu Comenius „The Wonders of Solstice”

w dniach od 05.02.2014r. – 10.02.2014r.

Działania

05.02.2014r.

Przyjazd wszystkich reprezentantów szkół partnerskich do Bari.

Gorące powitanie na lotnisku przez rodziny włoskie goszczące naszych uczniów.

Spotkanie wszystkich uczestników wyjazdu –szczegółowe  omówienie programu pobytu.

06.02.2014r.

Wizyta w szkole w Capurso:

• Powitanie przez dyrekcję i nauczycieli.
  • Zwiedzanie wystawy prac uczniów wszystkich klas prezentujących dotychczasowe produkty projektu oraz jego główną tematykę.
  • Oficjalne rozpoczęcie konferencji;  występy szkolnego zespołu muzycznego.
  • Lekcje otwarte:

*    zajęcia z muzykoterapii,

*    ćwiczenia rytmiczne z wykorzystaniem instrumentów wykonanych przez uczniów,

*    prezentacja zespołu muzycznego i wokalnego.

• Warsztaty artystyczne dla polskich i włoskich uczniów “Cuda karnawału”:

*    wykonanie masek karnawałowych,

*    projektowanie i wykonanie strojów,

*    opracowanie układu ruchowego; dobór muzyki,

*    prezentacja  przedstawienia.

• Degustacja tradycyjnych przystawek i potraw włoskich.

07.02.2014r.

Zwiedzanie zabytkowego miasta  Alberobello.

Charakterystyczna zabudowa, wyposażenie wnętrza budynków mieszkalnych  “Trulli”, układ uliczek miasta na wzgórzu od strony południowej (wpływ słońca na sposób zabudowy i układ miasta).

Trulli – domki jak z bajki  o krasnoludkach, nie wiadomo dokładnie kiedy i dlaczego się pojawiły. Są charakterystyczne dla regionu Apulii, według mieszkańców doskonale chronią przed upałem, słońcem i zimnem.

Wykład o tradycjach i wierzeniach, zwiazanych z przesileniem słonecznym, charakterystycznych dla tego regionu.

Spotkanie z władzami miasta Capurso;

*    przedstawienie władzom wszystkich szkół partnerskich,

*    przemówienie burmistrza miasta,

*    prezentacja multimedialna na temat miasta (najciekawsze miejsca i cykliczne wydarzenia kulturalne w mieście),

*    pokaz charakerystycznego układu tanecznego wykorzystywanego podczas słynnego, miejskiego karnawału,

*    wspólna nauka tańców karnawałowychzapoznanie z miastem; twórcze warsztaty dla wszystkich uczestników,

*    wymiana prezentów( książki, foldery, statuetki, długopisy itd.), promocja naszej szkoły oraz miasta Rydułtowy.

08.02.2014r.

Konferencja naukowa:

*    włoski system edukacyjny – wykład dyrektora szkoły z Capurso,

*    raport na temat przeprowadzonych dotychczasowo  działań programu poszczególnych krajów partnerskich – prezentacje multimedialne przedstawiające łotewskie tańce, gry i zabawy ludowe w wykonaniu uczniów każdej ze szkół,

*    ludowe tradycje włoskie związane z przesileniem słonecznym:

• prezentacja prac plastycznych,
  • prezentacja tańców i gier włoskich w wykonaniu najmłodszych uczniów szkoły z Capurso,
  • film na temat święta „Fanoje” (obyczaje i święta Włochów są mocno związane z tradycją religijną przodków); kultu świętego Mikołaja.

Spotkanie w ramach projektu i ewaluacja dotychczasowych działań. Robocze spotkanie koordynatorów. Wystąpienie głównego koordynatora projektu, zaplanowanie najbliższych wizyt tj. w Hiszpanii i Polsce.

Wizyta w Starym Mieście Bari.

Stara rzymska osada Bari, była ważnym ośrodkiem handlowy i strategiczny, od 180 p.n.e. także portem morski. W IV w. Bari było siedzibą biskupstwa. Od IV znajdowało się pod panowaniem Bizancjum. W 1071 weszło w skład państwa Normanów, którzy zbudowali w Bari zamek. W XI-XIII w. osada była punktem zbornym rycerzy chrześcijańskich biorących udział w krucjatach Miasto rozwijało się w XV i XVI w. jako stolica księstwa Bari, należącego do rodu Sforzów. Z rodu tego pochodziła żona Zygmunta I Starego, królowa Bona, która powróciła do Bari w 1556, po konflikcie z synem Zygmuntem II Augustem.

Wycieczka na farmę w regionie  Apuli:

• zwiedzanie farmy,
  • wykonanie i wypiek ciasteczek “taralli”,
  • zwiedzanie jaskini kresowej,
  • spacer po szlaku z wapiennych kamieni,
  • wizyta w zabytkowym wiejskim domnku.

09.02.2014r.

Wizyta w zamku del Monte

Zamek ten uznawany jest za jedno z najdoskonalszych dzieł architektonicznych średniowiecza i został wpisany w 1996 na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Castel del Monte został zbudowany na planie ośmiokąta foremnego. Na każdym z dwóch pięter znajduje się 8 przechodnich pomieszczeń, rozmieszczonych wokół niewielkiego oktagonalnego dziedzińca. Na zewnątrz budowli, w każdym narożu znajduje się wieża (w trzech z nich znajdują się kręcone schody prowadzące na górę). Oktagon (ośmiokąt) jest uważany za symbol łączący kwadrat (symbol ziemi) i okrąg (symbol nieba). Główne wejście do zamku znajduje się od strony wschodu słońca.

Spacer po Trani

Głównym turystycznym miejscem Trani  jest plac, na którym z jednej strony wznosi się przepiękna, romańska katedra św. Mikołaja z XI wieku oraz XIII-wieczny fort, a to wszystko nad samym morzem.

Spotkanie podsumowujące wizytę we Włoszech; wręczanie certyfikatów.

10.02.2014r.

Dzień wyjazdu.