Kto czyta książki, żyje podwójnie.
Umberto Eco
Uczniowie klas ósmych wzięli udział w projekcie czytelniczym polegającym na stworzeniu prezentacji multimedialnej do wybranej przez siebie książki. Młodzi czytelnicy chętnie sięgali po egzemplarze zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Dlaczego czytanie jest tak wazne i wpływa na rozwój młodego człowieka?
1. Czytanie rozwija umiejętność wysławiania się
Czytanie ze zrozumieniem wymaga posiadania pewnych umiejętności językowych. Jednocześnie rozwija słownictwo oraz sprawia, że ludzie którzy dużo czytają mają łatwość porozumiewania się i wyrażania swoich myśli. Czytanie jest szczególnie ważne w środowisku emigracyjnym, takim jak nasze, gdzie dostęp do poprawnej, bogatej polszczyzny jest ograniczony. Telewizja czy rówieśnicy często nie są wartościowymi przykładami pięknego wysławiania się czy wzorcami do naśladowania. Rozwijanie słownictwa w języku ojczystym jest bardzo trudne w warunkach domowych, ponieważ język którego używamy na co dzień nie jest na ogół językiem wyrafinowanym. Ma on ograniczony zasób słów. Badania przeprowadzone dla języka angielskiego dowodzą, że 2,000 najczęściej używanych słów pokrywa aż 99% potrzeb językowych przeciętnych wypowiedzi. Młodym ludziom zaczyna brakować słów na wyrażenie swoich myśli i nawet jeśli starają się używać języka polskiego są to wypowiedzi typu: „No wiesz, o co mi chodzi”, „No… tego. ..”. Zacinają się, stękają, zastępują słowa gestami lub imitują dźwięki. Ocenę ludzi i przedmiotów ograniczają do przymiotnika „fajny” lub „super”.
Tak więc to książki mogą być wspaniałym źródłem nowego słownictwa poprzez wykorzystaną w nich terminologię, nie zawsze używaną w życiu codziennym. Czytanie pomaga również utrwalać pisownię poprzez zapamiętywanie trudnych wyrazów. Pozwala też poznać zasady prawidłowej konstrukcji zdań.
2. Czytanie pobudza wyobraźnię
Obcowanie z książką daje czytelnikowi czas na przemyślenie pewnych zachowań bohaterów, wyobrażenie sobie miejsc, postaci, sytuacji. Jak często zdarzyło się Wam obejrzeć ekranizację powieści i wyrazić ogromny zawód co do wyglądu bohaterów lub ich zachowania? Często taki film jest ogromnym zawodem, bo nie jest zgodny z tym co sami sobie wyobraziliśmy czytając książkę. Bo dobra książka porusza i ożywia umysł. Lektura pozwala czytelnikowi znaleźć się w świecie powieści, uczestniczyć w przygodach bohaterów i razem z nimi przeżywać wielkie emocje.
3. Czytanie wyrabia cierpliwość i koncentrację
W trakcie czytania przetwarzamy informacje, które pozwalają nam krok po kroku zrozumieć bohaterów, ich decyzje. Tempo zależy od nas. Do pewnych rzeczy można wrócić, przeanalizować powtórnie. Tak więc czytanie jednocześnie wymaga i uczy cierpliwości, chociaż niecierpliwi (lub może bardzo zainteresowani czytelnicy, którzy nie mogą się od książki oderwać) znani są z tego, że zapominają o całym świecie i są w stanie zarwać noc aby przeczytać książkę do końca.
4. Czytanie jest źródłem wiedzy
Nawet w dzisiejszej dobie powszechnego dostępu do internetu i informacji tam zawartych nic nie zastąpi książki, szczególnie napisanej przez eksperta w danej dziedzinie. Kto czyta jest mądrzejszy. Nie tylko pozycje naukowe czy podręczniki są źródłem wiedzy. W literaturze pięknej znajdziemy wiele cennych informacji o życiu i świecie, które poszerzają nasze horyzonty, pobudzają intelekt i wyobraźnię.
Z literatury czytelnik, a szczególnie dzieci czerpią wiedzę również na tematy społeczne. Dziecko przeważnie utożsamia się z postacią głównego bohatera. Towarzyszy mu w wędrówce, razem z nim przeżywa radość, strach, smutek czy ból, nawiązuje przyjaźnie, stawia czoła wrogom, podejmuje wyzwania, odpoczywa i bawi się. A dzięki tej identyfikacji zapoznaje się z całą gamą emocji, uczuć i postaw. Uczy się zachowań społecznie akceptowanych oraz tych, które są potępiane, form ekspresji emocji, sposobów reagowania w trudnych sytuacjach oraz zaspokajania różnych potrzeb. Czytanie bajek uczy wartości moralnych i wpływa na zmianę postaw.
Książki pomagają w poznaniu świata i siebie samego.
Dla potwierdzenia powyższych argumentów przytaczamy siedemnaście zalet książek dla dzieci opracowanych przez Szwedzką Akademię Literatury Dziecięcej:
1. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.
2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.
3. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.
5. Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.
6. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
7. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.
8. Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
9. Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.
10. Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.
11. Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.
12. Książka pomaga nam zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata, i odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych, buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.
13. Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ją wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.
14. Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia.
15. Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom
i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami.
16. Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą - nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż, jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże, ile może dać dobra literatura.
17. Literatura dziecięca wzbogaca kulturę kraju. Daje pracę wielu ludziom: pisarzom, ilustratorom, wydawcom, redaktorom, drukarzom, recenzentom, księgarzom, bibliotekarzom. Literaturę dziecięcą można również eksportować przynosząc krajowi dochód i uznanie za granicą.
PREZENTACJE WYKONANE PRZEZ UCZNIÓW: