We współczesnym świecie jednym z warunków skutecznej pracy nauczyciela jest ustawiczne poszerzanie wiedzy i podnoszenie kwalifikacji.
Z dniem 1 czerwca 2016 nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu w ramach programu Erasmus+ w ramach akcji Mobilność kadry edukacji szkolnej w sektorze Edukacja szkolna. Nasz projekt „Dobra komunikacja - lepsza edukacja!”, czyli doskonalenie zawodowe kadry kluczem rozwoju naszej szkoły, pozytywnie przeszedł bardzo rygorystyczną ocenę ekspertów i został zatwierdzony do realizacji w przeciągu najbliższych 24 miesięcy. Warto podkreślić, że w całej Polsce złożonych zostało 695 wniosków, z czego zaakceptowanych zostało 152 (w samym województwie śląskim złożono 140 wniosków, z czego do realizacji zatwierdzono zaledwie 29). Główne założenia inicjatywy to doskonalenie umiejętności wykorzystania technologii informacyjno – komunikacyjnych w procesie dydaktycznym, poznanie nowych metod nauczania w klasach I-VI oraz zapoznanie się z modelami zarządzania placówkami oświatowymi.
Pozyskane środki w całości są finansowane z budżetu Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus + i przeznaczone zostaną na doskonalenie zawodowe nauczycieli naszej szkoły. Projekt przewiduje szkolenia metodyczne: 6 nauczycieli przedmiotów: matematyki, języka polskiego, j. angielskiego, przyrody, będzie doskonalić swoje umiejętności na 2-tygodniowym kursie metodyczno- językowym w Irlandii, natomiast 3 nauczycieli j. angielskiego weźmie udział w tygodniowym szkoleniu na Malcie. Ponadto, jesteśmy jedną z 29 szkół w Polsce, która będzie poznawać pracę innych nauczycieli w szkole za granicą w ramach tzw. „job shadowing” (w ramach tej mobilności 2 nauczycieli wyjedzie na tygodniowy staż do szkoły z Hiszpanii). Co wyróżnia nasz projekt to także fakt, że 2 nauczycieli naszej szkoły zdecydowało się na tygodniowy wyjazd do pracy w szkole za granicą (Hiszpania), w ramach tzw. „teaching assignment”, w czasie którego będziemy prezentować naszą szkołę, miasto, kraj i umiejętności pedagogiczne. W całej Polsce na podjęcie takiego wyzwania zdecydowało się zaledwie 5 nauczycieli. Podczas tego wyjazdu uczniowie z hiszpańskiej szkoły w Albacete poznają polskie tradycje, obyczaje kulturę i język (P. Aldona Skrzyszowska) oraz będą mieli lekcje j. angielskiego prowadzone przez naszą anglistkę (P. Ewelina Domarecka-Wilk).
Nadrzędnym celem projektu jest poprawa jakości pracy naszej szkoły, głównie
z zakresu nauczania języka angielskiego, kluczowych umiejętności: czytania ze zrozumieniem, zachęcania uczniów do czytania, podnoszenie efektywności nauki matematyki oraz przyrody. Doskonalenie umiejętności wykorzystania technologii informacyjno – komunikacyjnych w procesie dydaktycznym, poznanie nowych metod nauczania oraz zapoznanie się z modelami zarządzania placówkami oświatowymi. Wiedza, doświadczenie i nowe, innowacyjne metody pracy z uczniami z całą pewnością przyniosą wymierne korzyści zarówno dla szkoły, nauczycieli jak i samych uczniów.
Udział w projekcie jest to doskonały dowód na to, że nasi nauczyciele nie boją się wyzwań, zdają sobie sprawę, że warunkiem skutecznej pracy w szkole jest ustawiczne poszerzanie wiedzy i umiejętności zawodowych, wymiana doświadczeń między szkołami, przy równoczesnym promowaniu polskiej kultury, tradycji i języka, obserwowanie dobrych praktyk, żeby jak najlepiej uczyć i wychowywać uczniów naszej szkoły we współczesnym świecie.
Koordynatorem merytorycznym jest p. Ewelina Domarecka – Wilk
Koordynatorem projektu jest p. Aldona Skrzyszowska