WARSZTATY UMIEJĘTNOŚCI WYCHOWAWCZYCH
ZAPRASZAMY !!!
„Radości życia rodzinnego są najpiękniejsze na świecie,
a radość, jakiej rodzice doświadczają na widok swych dzieci, jest najświętsza”
W maju w naszej szkole rusza kapania promująca wartość rodziny pod hasłem
„Rodzina na SZÓSTKĘ”. Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych rodziców do doskonalenia swoich kompetencji wychowawczych i wzięcia udziału w warsztatach psychoedukacyjnych organizowanych na terenie naszej szkoły.
Spotkanie organizacyjne odbędzie się 30.03.2017r.(czwartek) o godzinie 15.45 w gabinecie pedagoga szkolnego.
Tematyka warsztatów będzie skupiać się na relacji rodzic – dziecko, poruszone zostaną takie zagadnienia jak:
· wyrażanie oczekiwań i ograniczeń tak, aby były przez dziecko respektowane
· rozpoznawanie, nazywanie i ekspresja uczuć,
· aktywne, wspierające słuchanie,
· motywowanie dziecka do współdziałania,
· modyfikowanie niepożądanych lub nieodpowiednich zachowań dziecka,
· kary a dyscyplina
· budowanie realnego poczucia własnej wartości dziecka,
· konstruktywne rozwiązywanie konfliktów.
Zajęcia odbywać się będą w czwartki w godzinach popołudniowych . Ilość zajęć uzależniona będzie od potrzeb grupy - od 4 do 8 spotkań. Warsztaty są bezpłatne.
Osoby prowadzące: Ewa Kolbusz - pedagog szkolny
Katarzyna Skaba - psycholog szkolny
Więcej informacji można uzyskać u pedagoga i psychologa szkolnego.
Serdecznie zapraszamy!
Katarzyna Skaba
Ewa Kolbusz
Leprikony, zielone koniczynki, tęcze i wszystkie odcienie szmaragdu można było zobaczyć w piątek 17 marca br. w rydułtowskiej „Jedynce”. Nie zabrakło także zielonych babeczek, ciasteczek i prawdziwego zielonego tortu w kształcie koniczyny. Po raz pierwszy, ale na pewno nie po raz ostatni, cała społeczność szkolna świętowała dzień irlandzkiego patrona- Świętego Patryka.
Wszyscy uczniowie mieli okazję bliżej poznać tradycje, obyczaje, kulturę i język tego pięknego kraju. Jedna z sal lekcyjnych zamieniła się w prawdziwą „Szmaragdową Wyspę”, gdzie wszyscy uczniowie mogli podziwiać wystawę pamiątek, albumów i zdjęć oraz obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą Irlandii. Podczas przerw wszyscy uczniowie mogli sprawdzić swój angielski przy specjalnie przygotowanych przez najstarszych uczniów stanowiskach, gdzie odpowiadając na pytania językowe można było poćwiczyć mówienie w j. angielskim.
Uczniowie klas piątych uczestniczyli w warsztatach tanecznych podczas których uczyli się tańca irlandzkiego. Natomiast szóstoklasistów odwiedził Mark McGoldrick, Irlandczyk zaproszony do naszej szkoły specjalnie na tę okazję. Mark opowiedział uczniom o swoim kraju, przybliżył sylwetki sławnych Irlandczyków, pokazał swój kraj z nieco innej strony. A rozmawiając z uczniami wyłącznie po angielsku udowodnił , że języków naprawdę warto się uczyć. Nowo nabytą wiedzę uczniowie wykorzystali w Międzyklasowym Turnieju Języka Angielskiego i Wiedzy o Irlandii (najlepsza okazała się klasa VI b w składzie : Aleksandra Gajewska, Mateusz Wieczorek i Szymon Ryszka ).
Nauka, motywacja do nauki języka angielskiego a przede wszystkim świetna zabawa- tak jednym zdaniem można podsumować ten nietypowy dzień!
Obchody Dnia Irlandzkiego stanowią część realizowanego w Szkole Podstawowej nr 1 projektu Erasmus + Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej, w ramach którego w lipcu tego roku 6 nauczycieli wyjedzie na 2-tygodniowy kurs metodyczno- językowy do stolicy Irlandii Dublina. A to z kolei niewątpliwie, już niedługo, zaowocuje kolejnymi innowacyjnymi inicjatywami edukacyjnymi w naszej szkole…
Jako że rozbudzanie ciekawości świata i szacunku dla innych kultur stanowi ważny element nauki i wychowania naszych uczniów stąd też już 24 kwietnia w naszej szkole równie ciekawe obchody „Dnia Maltańskiego”, natomiast w maju w ramach obchodów Dnia Europy świętować będziemy „Dzień Hiszpański”. Zapraszamy do „Jedynki”!
Ewelina Domarecka-Wilk
(nauczyciel j. angielskiego,
koordynator projektu Erasmus+
Nasza Szkoła bierze udział w konkursie Nie Truj Sąsiada organizowanym w ramach projektu "Gmina z (dobrą) energią! Modelowa kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz ograniczania niskiej emisji oraz promocji efektywności energetycznej" współfinansowanego ze środków WFOŚiGW w Katowicach (www.subregion.pl ).
Konkurs ma formę działań długoterminowych- trwa od marca 2017 roku do 29 grudnia 2017r.
Obecne nasze działania mają charakter wprowadzający. Są to: lekcje na temat niskiej emisji w każdej klasie, audycje przez szkolny radiowęzeł, zbiórka baterii.
O kolejnych przedsięwzięciach będziemy informować na bieżąco.
Michalina Matuszek
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Karola Miarki w Rydułtowach informuje, że od 21 marca 2017r. do 31.03.2017r. w sekretariacie szkoły trwają zapisy do klasy IV sportowej (dziewczyny - kolarstwo/chłopcy – piłka nożna) na rok szkolny 2017/2018.
Zasady rekrutacji i wniosek można pobrać ze strony internetowej szkoły (link) lub uzupełnić w sekretariacie.
Dyrektor szkoły
Ilona Lemiesz
Dnia 14 marca 2017r. w Zespole Szkół Urszulańskich w Rybniku odbył się międzyszkolny konkurs matematyczno- przyrodniczy ,,Z przyrodą na ty”. Zespół naszej szkoły w składzie: Martyna Pieczka i Maria Kolar z klasy 5a oraz Kacper Wojciechowski z klasy 6a zajął 6 miejsce i zakwalifikował się do II etapu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Anna Kieś
• Akcja jest jednym z przedsięwzięć Konkursu Ekologiczno- Edukacyjnego pt."Nie truj sąsiada" Dla Uczniów Przedszkoli, Szkół Podstawowych, Gimnazjów Oraz Szkół Ponadpodstawowych z Terenu Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, do którego zgłosiła się nasza szkoła.
• Czas trwania akcji: 13.03.2017 do połowy czerwca 2017 roku.
• Akcja dotyczy wszystkich klas 1-6 oraz klasy przedszkolnej.
• Każdy wychowawca klas 1-3 zbiera baterie w swojej klasie -sali do specjalnie przygotowanego pudełka.
• Raz w tygodniu uczniowie klasy 5c będą chodzili po klasach 1-3 i zbierali baterie.
• Uczniowie klas 4-6 oddają baterie w salach 18 i 19.
• Akcja nie ma charakteru konkursu- każdy wychowawca lub nauczyciel przyrody motywuje i nagradza swoich uczniów zgodnie z własnymi zasadami.
Dnia 7 marca w SP nr 3 w Rydułtowach odbył sie I Powiatowy Konkurs Recytatorski w języku angielskim. Uczennice naszej szkoły odniosły duży sukces. Emilia Pelc z kl. Ib zdobyła III miejsce, zaś Kinga Pająk z kl. IIa zdobyła I miejsce. Uczennice przygotowała do konkursu mgr Michaela Koszorz - nauczycielka języka angielskiego. Gratulujemy!
W dniu 10 marca 2017 roku w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny dla klas II i III. Brało w nim udział 24 uczniów. Do etapu miejskiego, który odbędzie się 15.03.2017 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Rydułtowach zakwalifikowałi się następujący uczniowie :
1.Robert Bober klasa 3d
2.Piotr Jargon klasa 3c
3.Dominik Kowalski 3e
4.Emilia Kolar 2b
5.Nikodem Kotala 2f
Życzymy wszystkim uczniom powodzenia w dalszym etapie matematycznych zmagań
J.Łysiak, I.Nowak
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Karola Miarki w Rydułtowach oraz nauczyciele zapraszają wszystkich rodziców naszych uczniów na spotkanie, które odbędzie się na szkolnej hali dnia 16.03.2017r. o godz. 1600.
Harmonogram spotkania:
· 1600 – spotkanie na hali:
Ø Rodzice uczniów klas I-VI - organizacja nowego ustroju szkolnego - nowa sieć szkół w Rydułtowach w związku z wprowadzaniem reformy edukacji – spotkanie z Burmistrzem Miasta Rydułtowy oraz Naczelnikiem Oświaty;
Ø Rodzice uczniów klas III – spotkanie z Władzami miasta oraz Dyrektorem Gm nr 1 (nowej SP4 w Rydułtowach).
Po zebraniu na hali zapraszamy na spotkania klasowe.
Zapraszam na spotkania
Ilona Lemiesz
Cele konkursu:
1. Kształtowanie świadomości bezpiecznego spędzania wolnego czasu, w tym w gronie rodzinnym, bez e-uzależnień.
2. Popularyzacja wiedzy na temat e-uzależnień.
3. Kreowanie wizerunku młodego człowieka wolnego od e-uzależnień.
4. Inspirowanie środowiska szkolnego i rodzinnego do działań w zakresie profilaktyki e-uzależnień, agresji i przemocy poprzez formę korzystnego spędzania wolnego czasu.
Termin składania prac:
24 marzec 2017 r.
Projekty konkursowe uczniowie realizują indywidualnie. Jeden uczestnik może złożyć jedną pracę. Projekt EKSLIBRISU nie może przekraczać formatu A4, można go wykonać dowolną techniką. Zgłoszenia uczestnika do konkursu dokonuje dyrektor szkoły.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu można znaleźć na stronie internetowej kuratorium http://www.kuratorium.katowice.pl/index.php?page=News&menuItemId=316&news=7239&number=1
Zapraszamy również do zapoznania się z regulaminem konkursu: EKSLIBRIS_REGULAMIN.doc
Pedagog i psycholog szkolny
DRODZY RODZICE
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Karola Miarki
w Rydułtowach informuje, że w sekretariacie szkoły, od 01.03.2017r. do 31.03.2017r. trwają zapisy do klasy pierwszej i oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2017/2018.
Zapisywać można w godzinach od 730 do 1530.
Wnioski oraz pozostałe dokumenty znajdują się na stronie internetowej szkoły. Istnieje także możliwość uzupełnienia ich
w sekretariacie szkoły.
Serdecznie zapraszam
Dyrektor szkoły
Ilona Lemiesz
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Karola Miarki w Rydułtowach informuje, że Rekolekcje Wielkopostne dla uczniów odbywać się będą w dniach:
6.03.2017r., 7.03.2017r., 8.03.2017r. - są to dni wolne od zajęć dydaktycznych.
Harmonogram rekolekcji:
· 6.03.2017r. – w Kościele
v Klasy IV – VI – 900– do ok.1030 /obiad ok. 1040/
v Klasy I – III – 1100 – do ok. 1230 /obiad ok. 1240/
Opiekę nad uczniami w kościele sprawują nauczyciele religii, zaś za bezpieczeństwo podczas przejścia ze szkoły do kościoła i z powrotem – pozostali nauczyciele.
· 7.03.2017r. – w Kościele
v Klasy IV – VI - 900 – do ok. 1030 /obiad ok. 1040
v Klasy I – III – 1100 – do ok. 1230 /obiad ok. 1240
Opiekę nad uczniami w kościele sprawują nauczyciele religii, zaś za bezpieczeństwo podczas przejścia ze szkoły do kościoła i z powrotem – pozostali nauczyciele.
· 8.03.201r. – w Kościele
v 9.00 - Msza św. w intencji klas IV – VI/obiad ok. 1020
v 11.00 - Msza św. w intencji klas I – III /obiad ok. 1220
Opiekę nad uczniami w kościele sprawują nauczyciele religii, zaś za bezpieczeństwo podczas przejścia ze szkoły do kościoła i z powrotem – pozostali nauczyciele.
Godziny pracy świetlicy w czasie rekolekcji – bez zmian, tj. 630 - 1600 .
28 lutego w SP3 w Rydułtowach odbył się Miejski Konkurs Języka Angielskiego dla klas 4-6. Nasi uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę zdobywając wysokie miejsca.
I miejsce Piotr Tyka kl. 4d
II miejsce Przemysław Katarzyniec kl. 4d
W klasach V:
III miejsce Łukasz Mika kl.5c
V miejsce Martyna Pieczka kl. 5a
W klasach VI:
I miejsce Patryk Langer kl. 6d
II miejsce Nataniel Machowski kl. 6b
Zwycięzcom gratulujemy życząc dalszych sukcesów językowych!
Ewelina Domarecka
Maria Jureczko
Justyna Galdia
Zapraszamy rodziców na spotkanie dotyczące reformy oświaty z władzami Miasta Rydułtowy i przedstawicielami Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Spotkanie odbędzie się 02.03.2017r. o godz. 16.00 w RCK w Rydułtowach.
Po wykonaniu obserwacji i pomiaru grubości pokrywy lodowej na kilku zbiornikach wodnych miasta Katowice i okolic, Ratownicy O.M.WOPR Katowice , pragną przekazać informację dotyczącą zjawiska degradacji pokrywy lodowej która pomimo dużej grubości ,wielokrotnie w ciągu doby roztapiania i zamrażana oraz przepajana wodą opadową, posiada inne właściwości mechaniczne niż tzw. warstwa nośna lodu. Niemożliwe jest określenie wartości bezpiecznej grubości lodu , i może być ona inna dla poszczególnych akwenów i w różnych częściach danego zbiornika. Dlatego pomimo że jest to w tym okresie zjawisko naturalne należy przyjąć w że warstwa lodu jest SZCZEGÓLNIE ZDRADLIWA I NIEBEZPIECZNA .
W dniu 23.02.2017 uczniowie klas drugich i trzecich brali udział w Miejskim Konkursie pod hasłem „Plastelinkowo”, który odbył się w Zespole Szkół w Rydułtowach. Wykonali prace z plasteliny na temat „Koci duet”. Nasze uczennice zajęły następujące miejsca:
w kategorii klas II:
Marlena Wysocka z klasy 2 a - II miejsce
Zuzanna Szulc z klasy 2 c – III miejsce
Zuzanna Bierza z klasy 2 f – wyróżnienie
w kategorii klas III:
Emilia Bindacz z klasy 3 a – I miejsce
Hanna Mandrysz z klasy 3 d – III miejsce
Cieszymy się i gratulujemy!
16 lutego piłkarze z klasy sportowej wraz z trenerem, panem Dariuszem Badurą, mieli okazję spotkać Jorgusia - maskotkę klubową Górnika Zabrze. Za jego pośrednictwem klub Górnika Zabrze przekazał naszym chłopcom vouchery, upoważniające do zniżkowego zakupu biletów na mecze. Co więcej, taką niespodziankę nasi zawodnicy przekażą też pozostałym uczniom naszej szkoły.
Więcej informacji ze spotkania można znaleźć na stronie naszego miasta:
lhttp://rydultowy.pl/aktualnosc-882-jorgus_klubowa_maskotka_gornika_zabrze.html
Polski Komitet Olimpijski i Szkoła Podstawowa nr 1 im. Karola Miarki organizuje i zaprasza uczniów klas 4-6 naszej szkoły do udziału w konkursie im. Jana Parandowskiego na opowiadanie o tematyce olimpijskiej.
Termin składania prac do 15 marca 2017r.
Więcej informacji: nauczyciel historii i wychowania fizycznego mgr Dariusz Mrula
oraz
http://www.olimpijski.pl/pl/257,konkurs-opowiadan-olimpijskich-im-jana-parandowskiego.html
Dariusz Mrula
W związku z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu w tym tygodniu gościliśmy w naszej szkole dzielnicowego Pana Wojciecha Sikora. Wszyscy uczniowie klas IV – VI wzięli udział w prelekcji przygotowanej przez Pana policjanta. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w sieci. Uczniowie dowiedzieli się, jakich zasad należy przestrzegać korzystając z Internetu oraz jakie zagrożenia czyhają na nich w sieci.
Pan Sikora odwiedził również grupę przedszkolną, gdzie opowiadał maluchom o swojej pracy, roli policjanta i zasadach zgodnej zabawy.
W wybranych klasach odbyły się również pogadanki dyscyplinujące.
Ewa Kolbusz
W kraju tegoroczne hasło święta brzmi: “Wysokiej jakości edukacja, język(i) nauczania a efekty edukacyjne”
W naszej szkole
„ Po polsku ……zakręceni w ojczystym języku!”
21.02. – 21.03. 2017
MIESIĄC JĘZYKA OJCZYSTEGO
W JEDYNCE
21.02. 2017
Cele:
· Propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny,
· kształtowanie świadomości językowej uczniów jako wartościowego, wielofunkcyjnego narzędzia komunikacji,
· promowanie czytelnictwa literatury polskiej,
· rozwijanie sprawności uważnego słuchania i czytania, kształtowanie umiejętności, rozumienia czytanego tekstu i wykorzystywania zdobytej wiedzy,
· poszerzanie wiedzy o języku polskim.
· dbałość o poprawność wypowiedzi,
· uczenie się poprzez działanie, doświadczanie, aktywne uczestnictwo,
· kształcenie właściwych zachowań społecznych.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Projekt edukacyjny dla wszystkich uczniów klas I-VI i oddziału przedszkolnego SP nr 1 im. Karola Miarki
1. Szkolna audycja na temat: znaczenia i genezy Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego – klasa IV d
2. Czytamy polskie arcydzieła m.in.: wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima młodszym kolegom – z wizytą w przedszkolu o godz. 9.00 uczniowie z klasy V b
3. Ogólnoszkolne dyktando na wesoło dla wszystkich uczniów – o tytuł „ Mistrza Ortografii” klas na każdym poziomie 1,2,3,4,5,6 / wszyscy nauczyciele uczący na lekcji 3 oraz klasy na 5 lekcji: Ia, IIa, IIb,IId, IIe, IIIc, IIId, IIIf.
4. Zabawa w kalambury (odgadywanie z podziałem na grupy treści ukrytej na rysunkach przedstawiających tytuły powieści, bohaterów literackich, związki frazeologiczne) - na holu na dużych przerwach adresowane do wszystkich grup wiekowych – organizuje Rada Uczniowska na holu.
5. Zapisywanie ulubionych polskich słów na przygotowanych makietach.
6. Zabawa ruchowa na hali sportowej na lekcji 4– ułożenie dużego napisu „ JĘZYK POLSKI” .
7. Wywiady z najmłodszymi uczniami: Co to jest język?
8. Jak brzmi nasz język w innych językach ?- materiał filmowy
9. Ja i mój charakter…pisma – wystawa zeszytów przedmiotowych z wszystkich przedmiotów.
10. Każda klasa ma swój stolik – przygotowuje wychowawca na holu dnia 20 lutego.
Życzymy cały dzień Wszystkim przyjemnej zabawy „ Po polsku…”.
Autor projektu
Aldona Skrzyszowska