Erasmus+ 2016-2018

We współczesnym świecie jednym z warunków skutecznej pracy nauczyciela jest ustawiczne poszerzanie wiedzy i podnoszenie kwalifikacji.

Z dniem 1 czerwca 2016 nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu w ramach programu Erasmus+ w ramach akcji Mobilność kadry edukacji szkolnej w sektorze Edukacja szkolna. Nasz projektDobra komunikacja - lepsza edukacja!”, czyli doskonalenie zawodowe kadry kluczem rozwoju naszej szkoły,  pozytywnie przeszedł bardzo rygorystyczną ocenę ekspertów i został zatwierdzony do realizacji w przeciągu najbliższych 24 miesięcy. Warto podkreślić, że w całej Polsce złożonych zostało 695 wniosków, z czego zaakceptowanych zostało 152 (w samym województwie śląskim złożono 140 wniosków, z czego do realizacji zatwierdzono zaledwie 29).   Główne założenia inicjatywy to doskonalenie umiejętności wykorzystania technologii informacyjno – komunikacyjnych w procesie dydaktycznym, poznanie nowych metod nauczania w klasach I-VI oraz zapoznanie się z modelami zarządzania placówkami oświatowymi.

Pozyskane środki w całości są finansowane z budżetu Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus + i przeznaczone zostaną na doskonalenie zawodowe nauczycieli naszej szkoły. Projekt przewiduje szkolenia metodyczne:  6 nauczycieli przedmiotów: matematyki, języka polskiego, j. angielskiego, przyrody, będzie doskonalić swoje  umiejętności na 2-tygodniowym kursie metodyczno- językowym w Irlandii,  natomiast 3 nauczycieli j. angielskiego weźmie udział w tygodniowym szkoleniu na Malcie. Ponadto, jesteśmy  jedną z 29 szkół w Polsce, która będzie poznawać pracę innych nauczycieli w szkole za granicą w ramach tzw. „job shadowing” (w ramach tej mobilności 2 nauczycieli wyjedzie na tygodniowy staż do szkoły z Hiszpanii). Co wyróżnia nasz projekt to także fakt, że 2 nauczycieli naszej szkoły zdecydowało się na tygodniowy wyjazd do pracy w szkole za granicą (Hiszpania), w ramach tzw. „teaching assignment”, w czasie którego będziemy prezentować naszą szkołę, miasto, kraj i umiejętności pedagogiczne. W całej Polsce na podjęcie takiego wyzwania zdecydowało się zaledwie 5 nauczycieli. Podczas tego wyjazdu uczniowie z hiszpańskiej szkoły w Albacete poznają polskie tradycje, obyczaje kulturę i język (P. Aldona Skrzyszowska) oraz będą mieli lekcje j. angielskiego prowadzone przez naszą anglistkę (P. Ewelina Domarecka-Wilk).

Nadrzędnym celem projektu jest poprawa jakości pracy naszej szkoły, głównie

z zakresu nauczania języka angielskiego, kluczowych umiejętności: czytania ze zrozumieniem, zachęcania uczniów do czytania, podnoszenie efektywności nauki matematyki oraz przyrody. Doskonalenie umiejętności wykorzystania technologii informacyjno – komunikacyjnych w procesie dydaktycznym, poznanie nowych metod nauczania oraz zapoznanie się z modelami zarządzania placówkami oświatowymi. Wiedza, doświadczenie i nowe, innowacyjne metody pracy z uczniami z całą pewnością przyniosą wymierne korzyści zarówno dla szkoły, nauczycieli jak i samych uczniów.

Udział w projekcie jest  to doskonały dowód na to, że nasi nauczyciele nie boją się wyzwań, zdają sobie sprawę, że warunkiem skutecznej pracy w szkole jest ustawiczne poszerzanie wiedzy i umiejętności zawodowych, wymiana doświadczeń między szkołami, przy równoczesnym promowaniu polskiej kultury, tradycji i  języka, obserwowanie dobrych praktyk,  żeby jak najlepiej uczyć i wychowywać uczniów naszej szkoły we współczesnym świecie.

Koordynatorem merytorycznym jest p. Ewelina Domarecka – Wilk

Koordynatorem projektu jest p. Aldona Skrzyszowska