Biologia

Konkurs Przedmiotowy z Biologii

1 etap - 9 listopada 2020r. o godz. 9°°

Zakres wiedzy i umiejętności oraz wykaz literatury
Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii
 dla uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego
w roku szkolnym 2020/2021

I stopień

Zakres wiedzy i umiejętności oraz proponowana literatura

1. Organizm człowieka:
  2. tkanki zwierzęce – lokalizacja w organizmie człowieka, charakterystyczne cechy budowy, przystosowanie budowy do pełnionej funkcji (treść wykraczająca poza podstawę programową), rozpoznawanie na podstawie rysunku, schematu, zdjęcia lub opisu
  3. hierarchiczna budowa organizmu
  4. budowa i funkcjonowanie układów narządów
  5. schorzenia układów wewnętrznych człowieka i ich profilaktyka
  6. drogi rozprzestrzeniania się i zasady profilaktyki chorób wirusowych (grypa, ospa, różyczka, świnka, odra, AIDS)
  7. drogi rozprzestrzeniania się i zasady profilaktyki chorób bakteryjnych (gruźlica, borelioza, tężec, salmonelloza)
  8. sposoby zarażenia i zasady profilaktyki chorób wywoływanych przez protisty (toksoplazmoza, malaria)
  9. sposoby zarażenia człowieka pasożytami (tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony, włosień spiralny, glista ludzka, owsik) oraz zasady profilaktyki chorób wywołanych
    przez te pasożyty.

1. Literatura

Zagadnienia poszerzające treści podstawy programowej zostały zapisane w treściach kształcenia kursywą i są omówione w zalecanej literaturze.

1. Aktualnie obowiązujące podręczniki szkolne do biologii dla szkoły podstawowej (klasy
    V– VIII) dopuszczone do użytku szkolnego przez MEN.
  2. Atlas anatomiczny. Tajemnice ciała, Wydawnictwo Nowa Era, Warszawa 2015.
  3. Solomon Eldra P., Berg Linda R., Martin Diana W., Biologia, MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2016.