Program Erasmus+ / Comenius

Reportaż z wyjazdu do Grecji

Wizyta w Grecjiw ramach programu Comenius „The Wonders of Solstice”

w dniach od 05.11.2014r. – 10.11.2014r.

Działania

05-11.2014r.

Przyjazd reprezentantów szkół partnerskich do Xanthi (oprócz grupy brytyjskiej i łotewskiej).

06.11.2014r.

Przyjazd grupy brytyjskiej i łotewskiej. Spotkanie wszystkich uczestników wyjazdu –szczegółowe  omówienie programu pobytu.

Zwiedzanie muzeum archeologicznego w Abderze, zapoznanie się z historią i kulturą regionu. Podziwianie zgromadzonych eksponatów z wielu wieków.

Wizyta w wytwórni wina - degustacja .Zapoznanie się z pracą w wytwórni wina, zwiedzanie linii produkcyjnej i piwnicy gdzie leżakują butelki i beczki z winem. Wysłuchanie prelekcji na temat tradycji winiarskich regionu.

Wizyta w klasztorze Św. Mikołaja  w Porto Lagos. Zwiedzanie klasztoru i obejścia. Wysłuchanie prelekcji mnicha na temat działalności i historii klasztoru.

Zwiedzanie starego miasta i Muzeum w Xanthi. Przechadzka wieczorna uliczkami starówki, wizyta w „Domu Cieni'.Podziwianie eksponatów wykonanych z materiałów z recyklingu – rzeźby przedstawiające ludzi, często znane osoby i scenki rodzajowe, oglądane z wykorzystaniem efektów świetlnych.

Uroczysta kolacja powitalna połączona z    degustacją tradycyjnych potraw i przystawek kuchni greckiej.

07.11.2014r.

Wizyta  w Szkole Podstawowej nr 20 w Xanthi.

Zapoznanie się z greckim systemem edukacyjnym.

Poznanie specyfiki pracy w środowisku romskim.

Zwiedzanie klas i pomieszczeń szkoły. Ludowe tradycje greckie związane z przesileniem słonecznym – prezentacje prac plastycznych, pamiątkowe zdjęcia.

Degustacja tradycyjnych ciast i słodyczy greckich. Oglądanie występów uczniów na boisku szkolnym.

Pamiątkowe prezenty przygotowane przez gospodarzy dla gości.

Wizyta w Muzeum Historii Naturalnej w Xanthi – podziwianie fauny i flory z regionu przedstawionych na przykładzie ekspozycji w gablotach (wypchane zwierzęta, zaaranżowane fragmenty naturalnego środowiska występowania poszczególnych okazów).

Wizyta w szkole tańca – zajęcia warsztatowe, pokaz a następnie nauka tradycyjnych ludowych tańców i zabaw tanecznych.

Konferencja naukowa– prezentacje multimedialne oraz filmy przedstawiające działania uczniów  w szkołach partnerskich. Przedstawienie efektów pracy z uczniami po wizycie w Polsce. Dyskusja, wymiana poglądów i spostrzeżeń.

Wymiana tradycyjnych pamiątek.

08.11.2014r.

Wizyta w Centrum Edukacji Ekologicznej nad jeziorem Vestonida. Wysłuchanie prelekcji na temat działań proekologicznych na rzecz ochrony środowiska. Zwiedzanie budynku i pracowni.

Wyjazd autobusem w góry, podziwianie krajobrazów z punktu widokowego.

Wieczorny spacer nad brzegiem rzeki Nestos. Podziwianie niezwykłych krajobrazów w dolinie rzeki Nestos.

Spacer po urokliwej starówce starówce w Xanthi – kawa w jednej z malowniczych kawiarni.

09.11.2014r

Wyjazd autobusem na wycieczkę do starożytnego miasta Philippi.

Z miasta pozostały do dziś ruiny, w najlepszym stanie przetrwał amfiteatr. Spacerując wśród ruin można podziwiać zachowane fragmenty budowli, np. kolumny, mozaikowe posadzki, pomieszczenia sanitarne itp. świadczące o świetności tego starożytnego miasta.

Przejazd do miasta Kavala. Zwiedzanie najciekawszych miejsc i zabytków miasta – spacer  z przewodnikiem.

Zwiedzanie Muzeum Tytoniu – poznanie ciekawej historii upraw, przechowywania i transportu tytoniu, znaczenie portu morskiego w Kavali.

,

Spotkanie podsumowujące wizytę w Grecji:

Uroczysta kolacja na zakończenie wizyty w Grecji. Podziękowania dla greckich organizatorów.

10.11.2014r.

Dzień wyjazdu.