Program Erasmus+ / Comenius

Reportaż z wyjazdu do Irlandii

COMENIUS 2013-2015

The Wonders of Solstice.

Cuda przesileń – wpływ słońca na życie człowieka, wierzenia i obrzędy z tym związane w literaturze i sztuce

Wizyta w Irlandii Północnej w ramach programu Comenius „The Wonders of Solstice”

w dniach od 21.04.2015r. – 27.04.2015r.

Działanie

22 kwietnia

- Przyjazd wszystkich reprezentantów szkół partnerskich do Armagh.

- Spotkanie wszystkich uczestników wyjazdu –szczegółowe  omówienie programu pobytu.

23 kwietnia

- Wyjazd do Newgrange – zwiedzanie jednego z największych i najstarszych grobów korytarzowych wzniesionych przez człowieka, zbudowanego w taki sposób, że podczas przesilenia zimowego promienie wschodzącego słońca biegną wzdłuż korytarza i wpadają do komory, rozświetlając ją na około 15 minut.

-  Zwiedzanie miejscowości Carlingford – wycieczka po nadmorskim mieście, zwiedzanie zabytków, poznanie historii miasta.

24 kwietnia

-  Wizyta w szkole podstawowej St. Malachy’s w Armagh: spotkanie z uczniami i nauczycielami szkoły, występy szkolnego zespołu wokalnego i tanecznego, zwiedzanie szkoły i klasopracowni, rozmowy z uczniami i nauczycielami, wystawa prac plastycznych uczniów, udział w lekcjach otwartych (język irlandzki, zajęcia w klasach młodszych), konferencja – wykład dyrektora szkoły na temat systemu edukacji w Irlandii Północnej, przedstawienie prezentacji wszystkich szkół partnerskich dotyczących poprzedniej wizyty, podsumowanie współpracy w ciągu trwania całego projektu.

- Wizyta u burmistrza miasta Armagh - przedstawienie władzom wszystkich szkół partnerskich, przemówienie burmistrza miasta, wymiana prezentów (książki, foldery, statuetki, długopisy), zwiedzanie zabytkowego budynku dawnego klasztoru (Palace Demesne), w którym mieści się gabinet burmistrza.

25 kwietnia

- Wycieczka do Belfastu – zwiedzanie miasta autokarem razem z przewodnikiem, panorama miasta z punktu widokowego, poznanie ogólnej historii miasta, również tej związanej z religijnymi problemami stolicy Irlandii Północnej.

-  Zwiedzanie Belfastu – wizyta w dzielnicy protestanckiej i katolickiej, oglądanie muru dzielącego miasto i słynnych grafik na murze, oglądanie ratusza miasta oraz słynnej ulicy Donegall Street.

26 kwietnia

- Wycieczka do Grobli Olbrzyma (Giant’s Causeway) – zwiedzanie wybrzeża hrabstwa Antrim i ciekawej formacji skalnej składającej się z bloków bazaltowych. Poznanie legend związanych z tym miejscem.

- Wycieczka do Ballinoy – przejście przez Carrick a Rede (most linowy), zapoznanie się ze specyficzną fauną i florą wybrzeża hrabstwa Antrim.

- Droga kwitnącej jabłoni – wizyta w sadzie jabłoniowym, z których słynie okolica hrabstwa Antrim.

27 kwietnia

- zwiedzanie Katedry Św. Patryka w Armagh – katedra wybudowana w latach 1840-1904 jest siedzibą katolickiego arcybiskupa Armagh, prymasa całej Irlandii.

- Spotkanie podsumowujące wizytę w Irlandii Północnej. Rozdanie certyfikatów. Pożegnanie.

Reportaż przygotowała:

Justyna Galdia