Program Erasmus+ / Comenius

Reportaż z Turcji

Zdjęcia z wizyty w Turcji umieszczono w GALERII:

Wizyta w Turcji w ramach programu Comenius „The Wonders of Solstice”

w dniach od 12.02.2015r. – 17.02.2015r.

Działania

11-12.02.2015r.

Przyjazd wszystkich reprezentantów szkół partnerskich do Kilis.

13.02.2015r.

Spotkanie wszystkich uczestników wyjazdu –szczegółowe  omówienie programu pobytu.

Spacer po Kilis. Poznanie najważniejszych zabytków oraz historii miasta. Zwiedzanie tradycyjnej łaźni tureckiej oraz meczetu. Degustacja tradycyjnej tureckiej kawy.

Wizyta w „Centrum młodzieżowym” w Kilis. Udział w konferencji z udziałem    młodzieży oraz zaproszonych gości na temat historii Turcji, regionu Kilis oraz świąt narodowych (wpływ słońca na życie i religijne obrzędy  mieszkańców południowo-wschodniej Turcji). Wykład o tradycjach i wierzeniach, związanych z przesileniem słonecznym, charakterystycznych dla tego regionu.

Zajęcia warsztatowo- plastyczne. Wykonanie symbolu projektu- słońca, w formie ogromnego logo na płótnie, przez wszystkich uczestników projektu.

Zwiedzanie wystawy prac członków Centrum młodzieżowego.

Udział w koncercie zespołu regionalnego prezentującego tradycyjną muzykę turecką.

Prezentacja tradycyjnych tureckich strojów narodowych.

Uroczysta kolacja powitalna połączona z    degustacją tradycyjnych potraw i przystawek kuchni tureckiej.

14.02.2015r.

Zwiedzanie miasta  Gaziantep (szóste co do wielkości miasto w Turcji, liczy prawie 1,5 mln mieszkańców. Historia miasta, liczne muzea i meczety stały się jego atrakcją, na równi z pistacjami, z których uprawy słynie cały region). Zwiedzanie ruin zamku, tradycyjnego historycznego bazaru tureckiego, oraz meczetu.

Wizyta w Muzeum Mozaiki Zeugma. Muzeum to jest największym na świecie muzeum, dedykowanym starożytnym mozaikom – powierzchnia wystawiennicza to ok.1700 m2 na kilku piętrach i w kilku połączonych ze sobą budynkach. Symbolem muzeum jest niewielka część mozaiki, odzyskana z jednego z domów w Zeugmie, nazwana „Cyganka” (The Gypsy Girl).

Wizyta z ZOO w Gaziantep- największe ZOO w Turcji.

Spotkanie w ramach projektu i ewaluacja dotychczasowych działań. Robocze spotkanie koordynatorów. Wystąpienie głównego koordynatora projektu, zaplanowanie najbliższej wizyty w Irlandii Północnej.

15.02.2015r.

Wizyta w domu tradycyjnej rodziny tureckiej, utrzymującej się z rolnictwa (uprawa oliwek i pistacji). Omówienie wpływu słońca oraz zmieniających się pór roku na życie przeciętnej rodziny. Poznanie zwyczajów i tradycji panujących w domu typowej rodziny.

Zwiedzanie Hatay- miejsce, gdzie nauczać miał św. Piotr i gdzie krzyżowcy wybudowali później kościół (pierwszy kościół na świecie). Hatay to miasto gdzie chrześcijanie, żydzi i muzułmanie żyją razem w zgodzie i pokoju.

Zwiedzanie muzeum w Hatay które słynie przede wszystkim ze wspaniałych mozaik z okresu rzymskiego. Pochodzą one przeważnie z Antiochii i Dafne. Najstarsze mozaiki pochodzą z II w., a najmłodsze z VI stulecia. Niemal wszystkie robią ogromne wrażenie. Pośród tych najcenniejszych wymienić należy Okeanosa i Tetydę (bóstwa mórz) oraz zespół Yakto przedstawiający sceny z życia jednego z Antiochów (wiele królów Syrii nosiło to imię). Muzeum szczyci się również kilkoma pięknymi sarkofagami i posągami, a także kolekcją monet.

Zwiedzanie Samandağ- jedynej armeńskiej wioski w Turcji.

Spacer po Harbiye (Wodospad). Wizyta w pracowni jedwabiu naturalnego.

16.02.2015r.

Spotkanie z władzami miasta Kilis

-  przedstawienie władzom wszystkich szkół partnerskich,

-  przemówienie burmistrza miasta,

- spotkanie z przedstawicielami rządu tureckiego w prowincji Kilis- omówienie kwestii uchodźców syryjskich w Kilis

- spotkanie z członkami wydziału oświaty- omówienie i porównanie systemów edukacyjnych w krajach partnerskich

- wymiana prezentów( książki, foldery, albumy itd.), promocja naszej szkoły oraz miasta Rydułtowy.

Wizyta w szkole partnerskiej Cemil Çetin Primary School

• Zwiedzanie wystawy prac uczniów wszystkich klas prezentujących dotychczasowe produkty projektu oraz jego główną tematykę.
  • Oficjalne rozpoczęcie konferencji;  występy szkolnego zespołu muzycznego.
  • Ludowe tradycje tureckie związane z przesileniem słonecznym
  • prezentacja prac plastycznych
  • Spotkanie z rodzicami uczniów
  • prezentacja tradycyjnych tańców tureckich w wykonaniu uczniów szkoły z Kilis, a także tradycyjnych strojów ludowych

Konferencja naukowa:

„Turecki system edukacyjny” – wykład dyrektora szkoły z Kilis. Raport na temat przeprowadzonych dotychczasowo  działań programu poszczególnych krajów.

Wizyta (w towarzystwie władz) w obozie dla uchodźców syryjskich w Kilis:

·      Zwiedzanie szkoły podstawowej, średniej oraz przedszkola dla dzieci syryjskich uchodźców

·      Zapoznanie z syryjskim systemem edukacyjnym

·      Spotkanie z dziećmi z rodzin syryjskich

·      Zwiedzanie pracowni mozaiki, dywanów oraz robótek ręcznych dla kobiet syryjskich w obozie

Spotkanie podsumowujące wizytę w Turcji:

Prezentacje multimedialne oraz filmy przedstawiające działania uczniów w szkołach partnerskich. Przedstawienie efektów pracy z uczniami po wizycie w Grecji.  Wręczanie certyfikatów.

17.02.2015r.

Dzień wyjazdu.