Projekt "Równam w górę"

Druga wycieczka do Sopotni Wielkiej

Wyprawa w kosmos? Czemu nie! My byliśmy cyklicznie już w Stacji Kosmicznej YSS.
Może ktoś z grup realizujących zajęcia przyrodnicze z wycieczki dnia 3.06. z projektu EFS: "Równam w górę ", zainspirowany przez członków Polaris poleci w przestrzeń kosmiczną w przyszłości!
Lekcja astronomii: o szeroko pojetym kosmosie, ochronie ciemnego nieba, warsztaty na pokladzie stacji w Sopotni Wielkiej, tym razem w czerwcu. Obserwacja słońca, czym różni się meteoryt od meteorów i inne atrakcje.

Wycieczka do Sopotni Wielkiej

Dnia 1 października 2018r uczniowie biorący udział w zajęciach programu zajęć rozwijających ,,Równam w górę”  wzięli udział w wycieczce do Sopotni Wielkiej. Tam uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w  imitacji wnętrza modułu Destiny Labolatory stacji kosmicznej ISS w skali 1:1 odwiedzonej w 2008 roku przez amerykańskiego astronautę polskiego pochodzenia G. Zamka.  Na czas zajęć uczniowie zamienili się w załogi stacji kosmicznej. Do ich zadań należało przeprowadzenie startu rakiety, wykonywanie planowych badań i doświadczeń ale także ratowanie załogi przed przegrzaniem i nadmiernym  zadymieniem. Uczniowie  zapoznali się   również ze stanem  nieważkości oraz ćwiczyli  rozpoznawanie skał ziemskich i kosmicznych. Obserwowali również Ziemię z kosmosu i co najważniejsze, zapewnili załodze bezpieczny powrót na Ziemię. A wszystko to odbywało się w kosmicznych skafandrach. Pamiątką były super ,,kosmiczne” zdjęcia.

Sopotnia Wielka jest znana również z tego, że wdraża od 1997 roku skuteczną ochronę ciemności  nocnego nieba. Dzięki zmodernizowanemu oświetleniu ulicznemu, możliwe jest podziwianie przepięknych widoków ciemnego nieba pełnego gwiazd z doskonale widoczną Drogą Mleczną i innymi obiektami astronomicznymi.

Wycieczka do teatru im.St. Wyspiańskiego w Katowicach na spektakl "W 80 dni dookoła świata".

Uczestnikami byli uczniowie uczęszczajacy na zajęcia z projektu "Równam w górę "! i " Poduszkowni literackiej".

Wycieczka byla finansowana ze środków realizowanego  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wycieczka do Planetarium w Chorzowie