Nawigacja

Koło Wolontariatu

Zasady rekrutacji

 

                            

Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie

„Fit 4 life” – Erasmus+

2019-2021

§ 1. Informacje ogólne

1.     Regulamin określa proces rekrutacji i udziału w projekcie „Fit 4 life” w ramach programu Erasmus+. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską i jest realizowany w ramach programu Erasmus+ - w sektorze Edukacja Szkolna – Akcja 2. Partnerstwa strategiczne – Projekt współpracy szkół.

2.      Projekt skierowany jest do uczniów i uczennic Szkoły Podstawowej nr 1
w Rydułtowach.

3.     Udział w mobilnościach będą brali uczniowie klas 7 i 8.

4.     Udział w projekcie jest bezpłatny i dobrowolny.

5.     Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości uczniów na temat zdrowego stylu życia, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowych nawyków żywieniowych oraz uprawiania sportu. Główną ideą projektu jest stworzenie partnerstwa opartego na wymianie dobrych praktyk pomiędzy szkołami. W trakcie trwania projektu uczniowie będą informowani na temat zasad bezpiecznego i zdrowego odżywiania oraz zachęcani do wymyślania zdrowych potraw zamiast jedzenia „śmieciowego”. Pozostałe cele to promowanie uprawiania sportu, motywacja do nauki języków obcych oraz poszerzenie horyzontów i wiedzy na temat innych krajów i kultur, poszerzenie i praktyczne wykorzystanie umiejętności językowych oraz efektywny rozwój zawodowy nauczycieli.

§ 2. Planowane mobilności
- grudzień 2019 – wizyta w Polsce
- luty 2020 – spotkanie we Włoszech
- maj 2020 – spotkanie na Litwie
- listopad 2020 – spotkanie w Portugalii
- maj 2021 – spotkanie w Grecji

§ 3. Oferowane formy wsparcia
Szkoła zapewnia uczestnikom projektu: transport (bilety lotnicze na trasie Polska - kraj docelowy; kraj docelowy - Polska), ubezpieczenie, transfer z lotniska do miejsca zakwaterowania, zakwaterowanie, wyżywienie.

§ 4. Zadania uczestników projektu

1.     Do zadań uczniów biorących udział w projekcie należy:
a. Wspólnie z opiekunami omówienie i ustalenie zasad współpracy w realizacji projektu, podział zadań w zespole (pod koniec listopada 2019 r. zostanie zrealizowane spotkanie dla uczniów biorących udział w projekcie i ich rodziców/opiekunów).
b. Regularne uczestniczenie w spotkaniach zespołu projektowego Erasmus+.
c. Zgodne i zespołowe podejmowanie działań objętych projektem.
d. Rzetelne i terminowe wypełniane obowiązków wynikających z prac przydzielonych w harmonogramie
e. Promowanie działań projektowych wśród społeczności szkolnej i lokalnej.
f. Przygotowywanie zadań w projekcie, udział w przygotowywaniu produktów końcowych, ich publiczną prezentację oraz rozpowszechnianie rezultatów po zakończeniu projektu.

2.      Do wykonywania zadań związanych z realizacją projektu uczniowie mogą korzystać z pomieszczeń szkoły (np. świetlicy, sal lekcyjnych) w godzinach jej pracy pod warunkiem, że znajdować się będą pod opieką nauczycieli.

3.      Osobami odpowiedzialnymi za realizację zadań projektowych są uczniowie. Nauczyciel może pełnić jedynie funkcje doradcze i kontrolne pracy uczniów

§ 5. Rekrutacja uczniów na krótkoterminowe wymiany

1.     Każdy uczeń/uczennica ubiegająca się o udział w projekcie powinna w terminie trwania rekrutacji dostarczyć Specjaliście ds. Rekrutacji i Promocji – Pani Justynie Galdia - następujące dokumenty: a) zgodę rodziców na udział w projekcie, b) ankietę uczestnika

2.     Każdy kandydat obowiązkowo musi także przystąpić do testu z języka angielskiego oraz wiedzy o danym kraju, który zorganizowany zostanie w wyznaczonym terminie.

3.      Komisja Rekrutacyjna w składzie: Justyna Galdia – koordynator projektu, Ilona Lemiesz – dyrektor SP1, Aldona Skrzyszowska – wicedyrektor SP1, Beata Steuer – nauczyciel SP1 na podstawie dostarczonych i ocenionych dokumentów oraz wyniku testu sporządzi listę uczniów i uczennic zakwalifikowanych do uczestnictwa
w projekcie wraz z listą rezerwową.

4.      Proces rekrutacji zostanie zakończony sporządzeniem Protokołu z Rekrutacji oraz podaniem do wiadomości uczniom i uczennicom list osób zakwalifikowanych do uczestnictwa w projekcie oraz list rezerwowych do 7 dni roboczych od dnia zakończenia rekrutacji.

5.     Po ogłoszeni listy uczestników danej mobilności rodzice/ prawni opiekunowie oraz uczeń pisemnie potwierdzają zapoznanie się z zasadami udziału w projekcie.

6.     W mobilnościach do krajów partnerskich każdorazowo będzie uczestniczyło 4 uczniów z klas 7 - 8 oraz 2 nauczycieli.

7.     Rodzice/prawni opiekunowie ucznia, który spełnia wymienione wyżej kryteria muszą wyrazić pisemną zgodę na udział dziecka w projekcie i przetwarzanie danych osobowych w związku z działaniami dotyczącymi projektu.


§ 6. Kryteria rekrutacji:
- ocena z zachowania – minimum bardzo dobra
- zaangażowanie w życie szkoły
- zaangażowanie w działania w ramach projektu „Fit 4 life”
- wynik testu
- ocena ankiety uczestnika

§ 7. Obowiązki uczestników i uczestniczek krótkoterminowej wymiany międzynarodowej

1.     W mobilnościach mogą brać udział tylko uczniowie będący uczestnikami projektu.

2.     Uczeń może wziąć udział w mobilności wyłącznie za pisemną zgodą rodziców/opiekunów prawnych.

3.     Każdy uczestnik i uczestniczka projektu zobowiązuje się do:
a) posiadania dowodu osobistego lub paszportu ważnego jeszcze co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu,
b) posiadania ważnej legitymacji szkolnej,
c) posiadania bezpłatnej karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego),
d) przestrzegania regulaminu podczas wyjazdu
e) przestrzegania zaleceń koordynatora oraz opiekunów, w tym stałego kontaktu telefonicznego
f) obowiązkiem każdego uczestnika wyjazdu jest kulturalne zachowanie się, dbanie o dobre imię szkoły i kraju. Uczestnicy nie naruszają godności uczestników reprezentujących inną kulturę, religię czy przekonania.

4.     Przed wyjazdem organizowane jest spotkanie z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów wyjeżdżających, na którym zostaną przekazane niezbędne informacje związane z podróżą i pobytem za granicą.

5.     Uczestnicy wyjazdu dostosowują się do ustalonego programu i rozkładu czasowego dnia.

6.     Każdy uczestnik podlega bezwzględnym zakazom:
a) samodzielnego oddalania się od grupy,
b) stosowania używek w jakiejkolwiek postaci

7.     Jeśli uczestnik wyjazdu wyrządzi szkody wynikające z celowego działania, to odpowiedzialność finansową poniosą rodzice.

8.     Nauczyciele nie ponoszą odpowiedzialności za zagubienie przez uczestników pieniędzy oraz za zagubienie lub zniszczenie przedmiotów wartościowych zabranych na wyjazd.
 

§ 8. Rezygnacja uczestnika z udziału w projekcie oraz skreślenie z listy uczestników projektu

1. Uczestnik może zrezygnować z udziału w projekcie w dowolnym czasie.
2. Rezygnacja musi być podpisana przez rodzica/opiekuna prawnego.
3. Rezygnacja z udziału w projekcie pozbawia uczestnika możliwości skorzystania z udziału w mobilnościach.
4. W przypadku zakwalifikowania się ucznia na wyjazd do szkoły partnerskiej i rezygnacji z tego wyjazdu po załatwieniu formalności wyjazdowych, rodzic/opiekun prawny ucznia jest zobowiązany do poniesienia kosztów wynikających z tej rezygnacji (zmiana nazwiska na bilecie lotniczym, odwołanie rezerwacji, itp.) chyba, że rezygnacja ta była spowodowana działaniem siły wyższej (np. nagłe i poważne zachorowanie itp.)
5. W przypadku niewywiązywania się przez ucznia z realizacji powierzonych działań lub rażącego naruszania przez ucznia postanowień niniejszego regulaminu, koordynator zastrzega sobie prawo do skreślenia takiego ucznia z listy uczestników projektu.

 

§ 9 Zasady przyjmowania uczniów z zagranicy w domach 

1.     Uczniowie dobrowolnie deklarują chęć przyjęcia w swoim domu ucznia
z zagranicy.

2.     Rodzic pisemnie wyraża zgodę na przyjęcie gościa w swoim domu.

3.     Rodziny goszczące zapewniają uczniom z zagranicy nocleg, wyżywienie oraz transport na zajęcia związane z projektem.

4.     Rodziny nie otrzymują wsparcia finansowego z budżetu projektu za nocleg, wyżywienie i koszty transportu.

5.     Uczeń, który gości w swoim domu kolegę lub koleżankę ze szkoły partnerskiej razem z nim uczestniczy w zajęciach projektowych, w tym w wycieczkach, a koszty są pokrywane z budżetu projektu.

6.     Rodziny goszczące przejmują odpowiedzialność za uczniów ze szkół zagranicznych na czas pobytu w ich domach. 

§ 10 Postanowienia końcowe
1. Wszelkie kwestie nieujęte w niniejszym regulaminie będą rozstrzygane przez dyrektora szkoły i koordynatora projektu. Organizatorzy projektu nie odpowiadają za zmiany wynikające z przyczyn zewnętrznych lub od nich niezależnych.
2. W momencie zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności, koordynator ma prawo do zmiany postanowień powyższego regulaminu.
3. Regulamin wchodzi w życie z dniem opublikowania na stronie internetowej szkoły i jest dostępny u koordynatora projektu.

Załącznik nr 1  - ZGODA RODZICÓW (do pobrania)- zgoda_-_zal.1.doc     

Jak do nas dojechać