Nawigacja

Program Erasmus+ / Comenius

Reportaż z wyjazdu do Łotwy

 

Więcej zdjęć z wyjazdu w galerii:

https://rydultowysp1.edupage.org/album/?#gallery/9

                  Fotoreportaż z wyjazdu w ramach PROJEKTU  COMENIUS “Słońce ”

I Spotkanie na Łotwie, w miejscowości Jaunmārupe

w dniach 17 październik – 23 październik 2013r.

 

DATA

godzina

Działania

18 październik,

piątek

 

10:00

Pierwsze zajęcia w muzeum etnograficznym Etnogrāfiskais Brīvdabas Muzejs) położone na obrzeżach Rygi nad jeziorem Juglas  na otwartym powietrzu,  skansen w Narodowym Parku Łotewskim: obrzędy łotewskie, zwyczaje i tradycje związane z porami roku, zajęciami ludów zamieszkujących Łotwę , a determinowanych przez przyrodę i ruch słońca.

Obyczaje i święta Łotyszy są mocno związane z tradycją przodków nawiązującą do wierzeń przedchrześcijańskich. W większości odnoszą się do zmian pór roku - np.
Boże Narodzenie, w tłumaczeniu na język polski oznacza Święto Zimy (Ziemassvetki), czyli odnosi się w nazwie i w dużym stopniu w treści do tradycji przedchrześcijańskiej, jako święto przesilenia zimowego.
Zwyczaj łotewski mówi, że przed tym świętem wokół domu należy wlec belkę drewnianą, następnie powinna ona zostać spalona jako symbol starego roku. Grupy przebranych osób (kekatas), w maskach niedźwiedzia, konia, kozy, żurawia bądź śmierci, śpiewając i tańcząc, wędrowały od domu do domu, a gospodarze przyjmowali przebierańców gościnnie, gdyż zgodnie z tradycją przynosili oni dla ogniska domowego błogosławieństwo i zapewniali urodzaj w nowym roku.

15:00

Kolejne zajęcia  i wizyta w Pałacu Kultury “Northern Lights”: kultura i literatura na Łotwie. Wykład.

19:00

Powrót do hotelu

20: 00

Oficjalne powitanie w hotelu,  przedstawianie  się i  poznanie współpracujących grup międzynarodowych: Łotyszy- gospodarze oraz prowadzący spotkanie, grup z Grecji, Hiszpanii, Włoch, Turcji i Polski. Przypomnienie celów projektu i założenia programu.

19 październik,

sobota

 

07:00

 

8:00- 15.00

Zbiórka hotelu

 

Przyjazd do miejscowości Sigulda: zamki, warownie, zapoznanie się z  historią, tradycją i obrzędowością. Rola przesilenia słonecznego na życie Łotyszy. Park Narodowy Gauja,  jaskinia Gūtmaņala, zamek w Siguldzie, średniowieczny zamek w Turaidzie.

 

16:00

Pieczenie chleba w piekarni Laci.

18:00

 Występy zespołu ludowego z Łotwy-  udział w warsztatach ludowych.

20:00

Powrót do hotelu

20 październik,

niedziela

07:00

 

10:00

Wyjazd z hotelu

 

Muzeum Słońca- historia i tradycje związana ze słońcem i życiem na Łotwie, wyobrażenia słońca.

Między innymi w najdłuższym dniu roku (św. Jana) Łotysze obchodzą święto nazywane "Ligo" bądź "Jani". Jest to dwudniowe święto (23 i 24 czerwca).
Rozpoczyna się ono 23 czerwca wieczorem i trwa przez całą noc. Domy ozdabia się trawami, kwiatami polnymi, wiankami z liści dębów. Te ostatnie są obecnie szczególnie popularne - nosi się je na głowie lub zawiesza na samochodach.
W nocy rozpala się ogniska, nawiązując w ten sposób do kultu ogniska. Goście świętojańscy (Ligotaji) wędrują od domu do domu, tańcząc i śpiewając. Gospodarze częstują gości świętojańskich tradycyjnym serem janowym (ser topiony z kminkiem) i piwem, rzadziej zaś mlekiem i mięsem.

Poznanie łotewskich legend:

Zgodnie z tradycją drzwi do domu, stajni, obory i stodoły ozdabia się gałązkami jarzębiny, pokrzywy i łopuchem, gdyż kiedyś wierzono, że obroni to gospodarzy przed czarownikami i niedźwiedziami.
Magiczne znaczenie ma poranna rosa w dniu 24 czerwca, a także strumienie i źródła. Mycie się poranną rosą w dniu Jana ma gwarantować zdrowie. Tradycyjnie święto janowe wymagało i wróżb. Jedną z tradycji jest poszukiwanie kwiatu paproci, którego znalezienie zapewnia szczęście na całe życie.

11.00

Uczestniczenie twórcze w warsztach- malowanie słońca

11.30

Zabytki w Starej Rydze

Ryga - stolica Łotwy - założona w XIII wieku, była jednym z ważniejszych ośrodków handlowych nad Bałtykiem.
Obecnie posiada odnowioną starówkę, ze ślicznymi 4-5 piętrowymi secesyjnymi kamienicami. Kamienice pięknie odnowione, mają urokliwe nazwy: w tym tzw. "Trzej Bracia", Dom Kotów, Dom Bractwa Czarnogłowców (bogatego zrzeszenia nieżonatych kupców), gildie kupieckie.

W stolicy jest katedra, którą  zalicza się do największych  katedr w krajach nadbałtyckich.

13:00

Słoneczny szlak

15:00

Taras widokowy Akademii Nauk (podobny do Pałacu Kultury w naszej stolicy Warszawie tylko mniejszy)

16:00

 Nadmorska miejscowość  Jurmala- warsztaty związane ze słońcem i zwyczajami związanymi z przesileniem słonecznym.

21.00

Powrót do hotelu

21 październik,

poniedziałek

8.00

Wizyta w szkole w Jaunmarupe

9:00

Udział w lekcjach otwartych : muzyka, język łotewski, język angielski

10:00

 

Konferencja w szkole koordynatora: prezentacje wszystkich szkół w postaci multimedialnej prezentacji. Przedstawienie historii naszej Szkoły, położenie geograficzne Rydułtów, atrakcje w okolicy, z czego słynie region.

12:00

Zwiedzanie szkoły: klas, zaplecza sportowego, przedszkola.

 

13:30

Poznanie tańców i piosenek ludowych łotewskich, zabaw dzieci w wieku szkolnym głęboko zakorzenionych w tradycji, ściśle związanych z kulturą , literaturą i obrzędowością.

Dajny- pieśni, które sięgają czasów pogańskich, bowiem przebija z nich kult natury, przede wszystkim Słońca i Księżyca. Są też pieśni przedstawiające cały żywot ówczesnego człowieka, cały dzień i wszystkie pory roku. Inne przedstawiają stosunki rodzinne i ich rozwój od porywania narzeczonej poprzez jej kupno, aż do konwencjonalnego małżeństwa w nowszych czasach. Są pieśni na święta pogańskie, chrześcijańskie, na święto duchów, na święto boga Ligo (później św. Jana).

Obyczaje i święta Łotyszy są mocno związane z tradycją przodków nawiązującą do wierzeń przedchrześcijańskich. W większości odnoszą się do zmian pór roku - np.
Boże Narodzenie, w tłumaczeniu na język polski oznacza Święto Zimy (Ziemassvetki), czyli odnosi się w nazwie i w dużym stopniu w treści do tradycji przedchrześcijańskiej, jako święto przesilenia zimowego.

14:30

Twórcze warsztaty dla wszystkich uczestników.

16:30

Wizyta w świetlicy popołudniowej - organizacja zajęć pozalekcyjnych, praca z dziećmi zaniedbanymi i trudnymi wychowawczo, poznanie  aktywnych  metod i sposobów aktywizujących.

 

Robocze spotkanie koordynatorów.

 

18:00

Wizyta w szkole  muzycznej- pracownie i warsztaty, udział w zajęciach otwartych.

 

20:00

Powrót do hotelu

10:00

Spotkanie w urzędzie miasta Marupe, z władzami miasta.

Prezentacja.

Wymiana prezentów( książki, foldery, dzwonek, długopisy itd.), promocja naszej szkoły oraz miasta Rydułtowy.  

 

11:00

Występy artystyczne. Wręczanie certyfikatów.

14.00

Kolejne działania: zamek Rundale

Zwiedziliśmy 43 sale z zachowanym wystrojem oraz wspaniałą klatkę schodową z bogatą dekoracją oraz wysokimi oknami, obrazy, rzeźby. Pałac Rundale znajduje się ok. 80 km na południe od Rygi, między Jelgavą a Bauską.

16 .00

Park i zabudowania.

19:00

Powrót do hotelu

23 październik środa

 

 

Dzień wyjazdu

 

Fotoreportaż: koordynator do spraw promocji A. Skrzyszowska

     

Jak do nas dojechać